O projekcie

Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty powstało w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Program Kolberg 2014 - Promesa. Jego realizacja przypadła na rok 2014. Pełna nazwa projektu to: Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty – digitalizacja archiwaliów oraz ich udostępnienie w Internecie.

Projekt dotyczy działań z zakresu cyfryzacji, upowszechnienia i popularyzacji unikatowych, dotąd nie udostępnianych materiałów audiowizualnych dotyczących kultury tradycyjnej, pozyskanych w trakcie badań etnograficznych prowadzonych w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badania te od lat 50. XX wieku prowadzili pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu, a także liczne grono jego współpracowników.

Celem projektu jest stworzenie nowoczesnej platformy cyfrowej o charakterze popularnonaukowym i edukacyjnym udostępniającej archiwalną i bieżącą dokumentację z badań etnograficznych prowadzonych przez IEiAK UAM w Poznaniu z naciskiem położonym na materiały merytorycznie i metodycznie zbieżne z działalnością Oskara Kolberga. Innymi słowy zasoby Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty to przede wszystkim efekt praktycznej działalność etnograficznej i antropologicznej – badań terenowych.

Integralną częścią Cyfrowego Archiwum jest prezentacja sylwetki naukowej prof. Józefa Burszty, przypomnienie jego bogatego i zróżnicowanego dorobku naukowego oraz popularnonaukowego poprzez udostępniony wykaz bibliograficzny. Docelowo w archiwum sukcesywnie zamieszczane będą wybrane publikacje autorstwa prof. Józefa Burszty w wersji elektronicznej.

Budowę archiwum należy traktować jako nakierowaną na:

  • utrwalenie oryginalnych i unikatowych materiałów dotyczących zjawisk związanych z kulturą tradycyjną,
  • wykorzystanie nowych technologii do popularyzacji działań badawczych zapoczątkowanych przez Oskara Kolberga i kontynuowanych m.in. przez prof. Józefa Bursztę
  • udostępnienie materiałów archiwalnych IEiAK w oparciu o licencję Creative Commons (Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska) oraz ideę wolnego dostępu, które umożliwi ich wykorzystanie przez zróżnicowane środowiska akademickie, edukacyjno-dydaktyczne, lokalne organizacje kulturotwórcze i animujące oraz regionalistyczne,
  • nawiązanie ścisłej i twórczej współpracy z organizacjami i instytucjami specjalizującymi się w działaniach cyfryzacyjnych i upowszechniających zasoby kulturowe dla społeczności,
  • wypromowanie idei otwierania i wykorzystywania nowoczesnych form upowszechniania dorobku badaczy z zakresu etnografii, etnologii, antropologii kulturowej i dziedzin pokrewnych.

Działania częściowo miały charakter ratunkowy i w jego ramch określone zasoby zostały poddane konserwacji i przeniesieniu na nośniki cyfrowe, tak by w wersji analogowej mogły być nadal dostępne dla następnych pokoleń.

Cyfrowe Archiwum w formie, w jakiej zostaje przekazane do użytku internautom w grudniu 2014 roku, to jedynie początek. Projekt jest w swoim charakterze rozwojowy i jego wielowymiarowa kontynuujące jest planowana na następne kilka lat. Zasoby Cyfrowego Archiwum  będą nie tylko systematycznie uzupełniane, ale zostaną przedsięwzięte także działania naukowe, poszukiwawcze i weryfikacyjne. Archiwum będzie również rozwijane pod kątem technologicznym.