O nas

photo as_zpsa20798c7.jpgAgata Stanisz – dr, antropolożka, artystka, bloggerka i fieldrecordist. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, The Freesound Project koordynowanego przez The Music Technology Group przy Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie i Fundació Phonos oraz platformy fieldrecordingu Sounds of Europe. Badaczka terenowa w nurcie antropologii na miejscu. Autorka wieloletnich projektów internetowych takich jak: Miasto Dźwięków, Antropofon, Palimpsest Maps, Transportodrone. Propagatorka wolnego dostępu, wolnej kultury oraz działań uwalniających naukę ze świata akademickiego.

photo awb_zps97a688f2.jpgAnna Weronika Brzezińska – dr hab., etnolożka i instruktorka rękodzieła artystycznego. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego i Stowarzyszenia Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu. Badaczka terenowa, animatorka i popularyzatorka wiedzy dot. dziedzictwa kulturowego. Inicjatorka i współredaktorka książek dot. edukacji regionalnej i kulturowej, dziedzictwa kulturowego Żuław. Redaktorka naczelna Atlasu Polskich Strojów Ludowych, członkini redakcji Przeglądu Wielkopolskiego.

photo ik_zpse16d2522.jpgIrena Kabat – mgr, etnografka, starszy dokumentalista w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Organizatorka Archiwum IEiAK, autorka publikacji poświęconych obrzędowości oraz dot. historii i działalności IEiAK.

photo zj_zps65b1fe14.jpg

Zbigniew Jasiewicz – emerytowany profesor UAM, etnolog i historyk dyscypliny, członek Rady Naukowej Instytutu Oskara Kolberga, honorowy przewodniczący Komitetu Nauk Etnologicznych, c złonek honorowy Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, członek prezydium Rady Naukowej Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Badacz terenowy, uczestnik badań nad kulturą ludową Wielkopolski, uczeń prof. Józefa Burszty.

photo dpg_zpsdd75c7f0.jpgDanuta Penkala-Gawęcka - dr hab., profesor nadzwyczajny, zatrudniona w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, antropolożka, badaczka Azji Środkowej. Pionierka antropologii medycznej w Polsce. Zajmuje się szczególnie zagadnieniami pluralizmu medycznego i medycyny komplementarnej. Od lat prowadzi badania terenowe w krajach Azji Środkowej (Afganistan, Kazachstan, Kirgistan). Uczestniczka pierwszej pozaeuropejskiej ekspedycji naukowej pracowników i studentów Katedry Etnografii UAM do Afganistanu w 1976 r. Założycielka i pierwsza organizatorka Archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Redaktor naczelna najstarszego polskiego czasopisma etnologicznego „Lud”.